armeringsnätspergola...
...i anemontider!
i dag kommer lite bilder från vår gavel!
det löper en gång lägs med huset och till höger är 3 st bolltuijjor på stam planterade, som en liten allé!
på väggen har 2 st klängrosor blivit mer vilda är tama och behövde verkligen stöd.
vi har tidigare satt en spalje i en närliggande rabatt, till klematis och en alchymistros!
för att binda ihop och föja päronträdets böljande form, gjorde vi en enkel konstruktion med armeringsnät som skulle användas till klängrosorna på väggen och fästas i den gamla spaljen!
vi längtar till när det blir en gång med rostak,
förhoppningsvis redan nästa sommar!
för er sån älskar höstanemoner som jag så kan jag tipsa om att bauhaus har stora exemplar för bara 49.50,
jag köpte två vita som jag ska ha på ett annat ställe!
några tänkvärda ord som jag fick på mejlen i dag, ta hand om er och era kära!
ta aldrig någon för givet.
ha alla dina vänner nära ditt hjärta,för du kanske vaknar en dag och upptäckeratt du förlorat en diamant
när du var för upptagen att samla på stenar.det är bättre att ha få diamanter än många stenar.
p&k
lotten
Vad BRA det blev! Jag gillar verkligen armeringsnät, så himla vackert faktiskt...
SvaraRaderaTÄNKVÄRDA ord också...
KRAMAR, Jenny
<3
Mycket tänkvärda ord...och så sanna!
SvaraRaderaJag är tycker det är så snyggt med armeringsjärn som spaljé och att även ha det som en pergolalösningen är ju genialt!
Det var en mycket snygg lösning som jag ska ta med mig i trädgårdsplaneringen.
Må så gott!
Kramar Willewira
Brutalsnygg kombination med rostigt, betong, korg och PÅ det - Rosor!!!
SvaraRaderaNi kan ni!!! :)
Åhh så vackert ni fått till det.. Er trädgård är verkligen en dröm, med så fina detaljer! Det syns att den är skapad med kärlek! Kram /Anna
SvaraRaderaVad vackert det blev! Ni har en underbar trädgård. Kram
SvaraRaderaÅh, så fint!!! Armeringsnät är såååå snyggt. Jag jobbar hårt på att få min man att förstå det... *haha*
SvaraRaderaHärliga bilder från Formexmässan. Kan tänka mig att det fanns hur mycket fint som helst att titta på!
Må så gott!
Kramar Jenny
Hej!
SvaraRaderaåh så fint!! Annat än vårat "grustag" :)
Kram!
Vilken snygg lösning med kombinationen ni valt till pergola. Ser framför mej alla rosor som täcker det hela med härlig grönska och doft.
SvaraRaderaVilka tänkvärda ord du delar med dej av, man kan aldrig få för många påminnelser om hur skört livet är och hur fort det kan ändra sej på många olika sätt.
Há en fortsatt bra vecka, kram
...mycket fint!
SvaraRaderaOjoj vilken fin trädgård du har! Det är så snyggt med rostiga armeringsjärn som bryter av det vackra blommiga lite grann.
SvaraRaderaBra tänkvärda ord! kram
Ack så fint, kan tänka mig hur rosorna blommar och luktar gott...
SvaraRaderaMmmm... man ska inte gapa efter för mycket utan vårda det man har... så tankvärda ord.
Kram sari
Så tänkvärda ord som avslutar ditt inlägg!!!
SvaraRaderaOtrligt fint i trägården också, det är mysigt då det blir som rum i trädgården!
Kram!
Hejsan Vännen! Du har en bloggutmärkelse att hämta hos moi!
SvaraRaderaKram Petra
www.metrobloggen.se/romantiskahem
att; kustnära
SvaraRaderatack till goa ord, mmm det värmer i höstkylan!
kram till dig! lotten
Jag har plockat hen armeringsnät som vi ska göra något med nästa år. Tänkt att humlen ska växa där kanske. Det ni hadegjort blev jättebra och snyggt
SvaraRaderaKram mamma C
Så otroligt bra det blev,ska bli kul att få se...nästa sommar..ler
SvaraRaderaSå tänkvärda ord....ska spara och tänka på dom i bland.
Kram Irene
Armeringsnät är såå dekorativa! Har sett ett vid en container på jobbet som jag skulle vilja lägga beslag på,,men vet ej om jag törs..
SvaraRaderaKram Linda
Oj så fint, och tänkvärt!
SvaraRaderakram Veronica
Så mycket fint man kan göra av armering! Snyggt! Vi har en hel del av den varan här och det kommer säkert ännu mer så smångin om.
SvaraRaderaDet där sista är så sant så. Jag ahr itne många "stenar" men några "diamanter" har jag och jag är nöjd meed att ha det så. Kram!
Intressant, var i stockholm finns dina favoriter? Dessa butiker låg i uppsala.. Mmmm... tokig är nog rätta ordet för mig *fniss* Kram sari
SvaraRaderaDu och dina underbart tänkvärda ord...:-) Det blir att man sitter och ler när man läser. Är det en som har gröna fingrar så måste det vara du Lotten!!! Oj, så fint det blir. Kram Tina
SvaraRaderaSå fina ord och så fint med armeringsjärn kram Maria
SvaraRaderaHalloj, Lotten!
SvaraRaderaNär jag tänker på dig tänker jag på trädgård!! -Du är en äkta virtuos på det planet...du har det precis så där frodigt och mysigt och vackert och...ALLT som jag skulle vilja ha det...och vad snyggt det är med det rostiga armeringsjärnet!!
Dina ord om vänskap var verkligen så sanna - ska genast kontakta min allra käraste vän, som flyttat och som jag så ofta tänker på...
Ha det så gott, Lotten!!!
KRAM
Tack snälla goa du för komplimangen! Vila fantastiska tänkvärda ord.Jag lånar dom om det är Ok? Kramar från mig Susanne
SvaraRaderaOj så fint med dina nät!!! Bara älskar rostiga armeringsnät...
SvaraRaderaMysigt att gå in där under!
Ha det gott
Kram Johanna
heeeeej! åh vad det var länge sen! vilka fina bilder du bjuder på ;) hoppas du får gå under rostaket nästa sommar då :)
SvaraRaderadu jag ska tipsa om en underbar trädgårdsbok som jag precis köpt (hade lånat en gammal upplaga på bibblan, men köpte den nya upplagad på adlibris) den heter Latmansträdgården och är heeeeeelt underbar! sök på adlibris får kan du läsa mer om boken. tror du kommer gilla den :)
stor kram sara
Hej. Vad fint det blir med växterna sen. Armeringsjärn e bra...och fint när det rostar ;) Ha det gott. Kram Pirre
SvaraRaderaSå fint så det är galet. Jag tror fortfarande att det är en herrgård. ;-)
SvaraRaderaNär dessa knäppa dagar är förbi, tänker jag personligen åka norr om stan och själv glutta på dina anemoner. Har du kaffe hemma????
PoK, Rana
Men himlar vad vackert ni har det.Det där är verkligen lyckat, så fint. Kram Katta
SvaraRaderaSnyggt med armeringsnätet. jag har sått ett frö hos maken om det jag med;)
SvaraRaderaTänkvärda ord!
kramen
Annica
Armeringsjärn blir faktiskt väldigt snygga när man använder dom i trädgården, det är det nog inte många som förstår när dom står och tittar på dom när dom ligger i högar på byggvaruhusen och på brädgården. Med lite fantasi kan man göra fina saker. Det blir nog riktigt vackert när det växer ordentligt där sen.
SvaraRaderaDu är värd den!
SvaraRaderaJag läser just nu om marginaliserade grupper, så som missbruksfamiljer, barn till psykiskt sjuka, kriminella unga, missbruk, invadrare mm. Det är en super spännande kurs med väldigt känsliga ämnen och man får "gå in i sig själv" mkt med värderingar och dylik. Så det är rätt tufft nu men jag känner hur jag växer som människa och det är mäktigt. Nu måste däremot rusa iväg om jag inte ska missa dagens föreläsning. Kram på dig du underbara människa!
/petra
http://www.metrobloggen.se/romantiskahem
Hejsan, jisses vad ni jobbat, kan se framför mig denna ljuvliga rosgång med underbart rostak, kommer ju att bli så vackert, vilken vacker dikt så tänkvärd, ha en bra dag i regnet, kramar från VIOLAN
SvaraRaderaSå snyggt det blev...ni kan komma och göra en sån till oss.vill ha!!!!Du har en utmärkelse att hämta hos mej....för du är bra på att inspirera mej med din fina bilder....kram
SvaraRaderaHärligt med armeringsmatta & rost... När du var förbi, kanske jag inhandlade "rost" till butiken ;) & visst hade jag maken med mej till Sthlm. Synd, Det hade varit roligt att träffas :)
SvaraRaderaEn del bloggare kom förbi...
Min Alster finns fr.o.m 25 sept i några butiker i Sthlm. Jag är mycket nöjd med mässan, så det blir nästa sensommar igen...
Ha det så gott & en härligt fortsatt vecka, tänker på dina "Ord"...
Kram L-Lott
Armeringsjärn är så snygga!!!
SvaraRaderaBilderna är ljuvligt fina,och dem tänkvärda orden så vackra...
Kram Marlene.
Så fint med armeringsnätet på det där sättet! Det kanske vore något för våran summer snow att klänga på...just nu gömmer den vår trädgårdssoffa...
SvaraRaderaTänkvärda ord på slutet...
Kram
Marie
Vårt reportage i Aftonbladet är framflyttat till den 21a september. Jo, visst är det pirrigt men har fått se texten iaf, fast mest nervöst är det ju med bilden på oss.. kram!
SvaraRaderaHej goa vän!
SvaraRaderaOjojoj vad det ser härligt ut..! Det är jättebra att du ger så mycket inspiration och ideér till trädgården Lotten..! Jag är dålig på ute-livet..så jag suger åt mig av allt det vackra i din blogg så mycket jag bara kan :)
Armeringsnät/järn är snyggt! och om de rostar litegrann..vilket de gör..så blir det bara ännu snyggare tycker jag :)
Kram du goa Lotten, ha en underbar dag!
Mia
Åh så underbara bilder! Det ser fortfarande somrigt ut i dina rabatter!..hos mig är det mest utblommat nu fast några sorter borde blomma i september oxå!
SvaraRaderaHa en fin dag! Kram :)
Lotten, du har verkligen förmåga att skapa ett paradis, ute som inne! Vilken trädgård och jag gillar ditt rostiga inlägg här under, mycket vackert! Mari.
SvaraRaderaSå fint du har det i din trädgård, såå vackert med armeringsjärnen!!
SvaraRaderaKram Ina
Hej Lotten!
SvaraRaderaTack för underbara tips och tänkvärda ord. Kan också bara tänka mig vad underbart att gå under dom!
Många kramar
Karin
vackert ni har det och vilka tänkvärda ord:)
SvaraRaderaSå fint med armeringsjärn, du får göda rosorna ordentligt så är det snart tak, hihi.
SvaraRaderaTack söta för dina snälla ord! Jag blir såå rörd. Verkligen!
SvaraRaderaVill bara säga att jag upplever detsamma om dig. Hade du bott lite närmare hade jag kommit med fikapåsen i hand och hälsat på! :)
Ha en underbar dag!
Hjärtekramar Willewira
Så fint och tänkvärt du avslutar ditt inlägg.. det tillsammans med fågelsång är så rätt så rätt!!
SvaraRaderaoch din trädgård..hur fint som helst.. armeringsjärn är ju helt rätt...
UNDERBART!!!
KRAMAR Ann-Catrin
Jättetjusigt! Härligt med så mycke blommor!
SvaraRaderaAnnelie
Vad var det jag sa, du har verkligen magiska fingrar Lotten! Alldeles, alldeles ljuvliga bilder. Sååååå vackert!!! Jag älskar armeringsnät, skulle kunna ha det överallt i trädgården, hihi. Vi fick en hel del över när vi gjorde grunden till utbygget och oj vad jag har planer för det.
SvaraRaderaSå fina och tänkvärda ord och så sanna!
Ha en trevlig kväll min goa vän!
Kramar Marie
Ahhh du är en sann trädgårdskonstnär Lotten!! Näten, bolltuijjor, gången, päronträdet ALLT är underbart. SÅ himla fint.
SvaraRaderaVad sugen man blir på att fixa här hemma sjäv nu.
Blev det någon liten pinnsoffa?
Kram Caroline
GRATTIS vännen du drog VINST-LOTTEN :)
SvaraRaderaKraaaam
Det måste vara som att gå i sagans underbara värld där hemma hos dig Lotten.
SvaraRaderaKan riktigt ta och tänka mig hur det kommer att se ut nästa sommar när det redan nu är såå himla vackert, vilket jobb du har gjort.
Kram på dig/Ingela .
Vilka underbara trädgårdsbilder! Jag bara älskar rostiga armeringsjärn i trädgården, ser så mysigt lummigt ut i gången!
SvaraRaderaKram Camilla
Så vackert du har det! Ser ut som du bor i ett interiörblad! ;) Dessutom skriver du vackert oxå ;) Du ¨förtjänar alla utmärkelser du bara kan få! Ha en skön helg! Kram
SvaraRadera